Trys poros santykius griaunantys dalykai | Apie Santykius Kitaip

Trys poros santykius griaunantys dalykai

„Mitas, kad meilė praeina. Praeina aistra, prisirišimas, iliuzijos, bet ne meilė,“ – knygoje „Meilė. Aistra. Partnerystė“ rašo Šarūnas ir Silvija Mažuoliai. Kaip išsaugoti meilę ne keliems metams, bet visam gyvenimui? Kartais reikia trupučio žinių, kurių dėka galėtume pakeisti klaidingą, santykius griaunantį požiūrį į stresą, karjerą, buitį ir lūkesčius dėl santykių.

  1. STRESAS

Stresinės situacijos, kaip artimo žmogaus liga ar mirtis, sunkumai darbe, asmeninės krizės reikalauja daug energijos. Santykiams palaikyti taip pat reikia laiko ir energijos. Esant stresinei situacijai partneriai mažiau skiria laiko ir dėmesio vienas kitam, ne visada turi jėgų palaikyti, išklausyti, atsiliepti į kito poreikius. Tai tampa rimtu išbandymu, jeigu krizė trunka ilgą laiką.

Kaip tokiu atveju išlaikyti stabilumą šeimoje? Jeigu vienas iš partnerių patiria stresą, neturėkime lūkesčių, kad jis funkcionuos taip, kaip anksčiau. Priimkime esamą situaciją. Galima trumpam išsiskirti tam, kad žmogus pabūtų su savimi, atrastų reikiamus atsakymus. Net ir būdami atskirai retkarčiais susitikime ir nevenkime palaikyti vienas kito apkabindami, paimdami už rankos, pasakydami stiprinančius žodžius: „viskas susitvarkys“, „aš vis tiek tave myliu“.

Jeigu matome, kad partneris yra pavargęs, atidėkime nemalonius pokalbius, leiskime jam pailsėti ir venkime konfliktų. Kartais ginčai kyla vien dėl nuovargio ir jų galima išvengti atsitraukiant, skiriant laiko sau ir poilsiui.

Kita streso priežastis būna per didelis įnikimas į darbą ir karjerą, aukojant laiką, kuris reikalingas darniems santykiams palaikyti. „Kuo daugiau partneriai investuoja į verslus ir karjeras, tuo mažesnė tikimybė, kad jų tarpusavio santykiai gyvi.“ – rašo Š. ir S. Mažuoliai. Karjerą statant į pirmąją vietą, kitas žmogus yra tarsi malonumų šaltinis, kuriuo pasimėgavus vėl grįžtama prie savo veiklų. Tačiau tokia „meilė“ pasmerkta žlugimui. Partnerystė tai ne tik malonumo suteikimas, bet ir ėjimas prie mylimo žmogaus, stengiantis jį visapusiškai pažinti, priimti, atsiliepti į jo poreikius. Tokiam santykiui reikalinga energija ir laikas.

Knygoje „Meilė. Aistra. Partnerystė“ rašoma kaip rasti balansą tarp asmeninės karjeros ir santykių: „Jeigu jums patinka tai, ką darote, tačiau grįžę namo galite pamiršti visus darbus ir reikalus ir praleisti dalį laiko su savo antrąja puse kokybiškai, o ne mechaniškai turite galimybę mėgautis ir karjera, ir šeimynine laime.“Knygoje „Meilė. Aistra. Partnerystė“ rašoma kaip rasti balansą tarp asmeninės karjeros ir santykių: „Jeigu jums patinka tai, ką darote, tačiau grįžę namo galite pamiršti visus darbus ir reikalus ir praleisti dalį laiko su savo antrąja puse kokybiškai, o ne mechaniškai turite galimybę mėgautis ir karjera, ir šeimynine laime.“

  1. BUITIS

Knygos „Mūsų santykių ritualai“ autorius Vytautas Jančiauskas rašo apie namų tvarkymą: „Visi mes į santykius atsinešame savo taisykles, kaip ir kas turi būti tvarkoma, bet ne visi suvokiame, kad taisyklė, kuri nėra patvirtinta abiejų šalių ‒ tai negaliojanti taisyklė.“

Su buities rūpesčiais susiduriame kiekvienas ir visi turime savo asmenišką požiūrį į tvarkymąsi. Jis nuolat pastebi ant stalo katino plaukus, o ji nesupranta, kodėl kiekvieną vakarą po lova voliojasi „skaniai kvepiančios“ kojinės. Tokie nesusipratimai dar pakenčiami santykių pradžioje, bet po kelių metų, jie vis daugiau atima vidinės energijos. Knygoje „Mūsų santykių ritualai“ siūloma poroms sudaryti taisyklių ir įsipareigojimų sąrašą. Jis turėtų būti priimtinas visiems šeimos nariams. V. Jančiauskas rašo, kad nė vienas poroje neturėtų kentėti dėl namų ruošos darbų.  

Santykiuose labai svarbu yra lygybė ir teisingumas. Todėl sudarydami taisykles, nebandykime gudrauti ir darbų, kurių nemėgstame tiesiog primesti savo porai. Surašę visus darbus, pažymėkime kiekvienas, kokius norėtume atlikti. Tuos, kurių nenorime atlikti nė vienas, pasidalinkime per pusę, po lygiai. Nenorime dalintis!? Mąstykime kūrybiškai, raskime būdą kaip abiems išvengti nemalonių pareigų. Galbūt vieną dieną įsigysime nepakeičiamą, namus tvarkantį japonišką robotą.

  1. GYVENIMO SCENARIJUS

Mes ateiname į santykius turėdami savo asmeninį scenarijų, koks jis ar ji turėtų būti. Tai nėra blogai, jeigu trokštame, kad kitas žmogus mus gerbtų, būtų sąžiningas, patikimas. Sunkumai santykiuose kyla kai savo asmeninę viziją mylime labiau negu šalia esantį žmogų, kai nesame linkę laviruoti, prisitaikyti, daryti nuolaidų.

Galbūt mes tikimės, kad jis ryte atneš kavos puodelį, o jis to nedaro, tačiau sunkiu momentu jis mus palaiko, guodžia, stiprina ir suteikia jėgų gyventi!

Galbūt ji turi tris vaikus pagimdyti, o ji nepagimdo, tačiau yra geriausia draugė ir bus iki gyvenimo pabaigos! Atsisakydami savo kaprizų, vertinkime partnerio pastangas mus mylėti.

Kartais tikimės, kad mylimas žmogus „užkamšys“ mūsų „sielos skyles“, „užlopys“ žaizdas ir padarys mus laimingais. Kai jis(ji) pavargsta, nustoja tai daryti, tampa nebereikalingas(a). Pilnaverčiai santykiai yra tada, kai abu žmonės yra laimingi savaime, net ir būdami atskirai. Jeigu jaučiame, kad partneris negali pateisinti visų lūkesčių, išmokime būti laimingi ir taip. Džiaukimės mažais dalykais! Šiandien ryte davė bučkį vos nubudus? Puiku! Vakar vakarą praleidome namie maloniai šnekučiuodamiesi? Nuostabu, kad yra žmogus, su kuriuo galiu būti visiškai atviras(a).

 Atraskime tuos mažus, bet nuostabius dalykus, kuriuos patiriame su savo mylimu žmogumi. Būkime dėkingi jam(ai) už tai. Sumažinę savo lūkesčius ir būdami lankstūs santykiuose, galime jausti didesnę pilnatvę ir atsipalaidavimą, nei nuolat reikalaudami, kad partneris pasikeistų.

Straipsnis parengtas pagal knygas: Šarūno ir Silvijos Mažuolių „Meilė. Aistra. Partnerystė“, Vytauto Jančiausko „Mūsų santykių ritualai“.

Skaitykite straipsnį delfi.lt

Parengė Vitalija Paulauskaitė

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *