Ką žinote apie vidinius personažus, kurie glūdi kiekviename iš mūsų? | Apie Santykius Kitaip

Ką žinote apie vidinius personažus, kurie glūdi kiekviename iš mūsų?

Praeitą savaitę man teko dalyvauti lektoriaus Vytauto Jančiausko interaktyviame vakare „Pažintis su vidiniais santykių personažais“. Šiame seminare lektorius atskleidė, kokie vidiniai personažai glūdi kiekviename iš mūsų, kokius personažus esame labiau išvystę, o kurie yra pasislėpę.

Noriu pasidalinti keliomis mintimis iš vakaro apie vidinius mūsų personažus, nes norint sužinoti apie juos kažkur kitur, teks laukti naujų V. Jančiausko seminarų arba perskaityti daugybę knygų.

Mes atlikome testą, kuris padėjo suprasti, kokios savybės yra dominuojančios, o kokias reikia vystyti. Kai mes nebijome nė vieno viduje glūdinčio personažo ir juos išreiškiame gyvenime, jaučiame psichologinį balansą. Atpažindami, kokį personažą turi ir naudoja mūsų sutuoktinis ar kolega, galime efektyviau bendrauti, geriau suprasti vienas kitą.

Erzina tai, ko pavydime

Mus dažnai erzina tos savybės kitame žmoguje, kurių pavydime. Gyvenime tenka sutikti žmonių, kuriuose nemėgstame tam tikrų savybių. Pavyzdžiui, mus erzina kai kolega kalba vien apie pinigus ir kaip dar daugiau uždirbti. V. Jančiauskas sako, jog jeigu menkiname kažkokias savybes – reiškia pavydime ir kartu menkiname savo galimybes išvystyti šias savybes.

Žmogus, kuris dažnai galvoja kaip užsidirbti turi ryškų „pirklio“ personažą. Visi mes retkarčiais pagalvojame, kad norėtume turėti daugiau finansų. Mes visi turime „pirklio“ personažą, tačiau ne visi einame iki galo, kad įgyvendintume šį norą. O erzinantis kolega eina iki galo, turi daug idėjų ir visur mato galimybes. Galbūt mūsų viduje slypi pavydas, kad jis sugeba uždirbti daugiau, o mes tik pasvajojame apie tai.

Tačiau, anot seminaro „Pažintis su vidiniais santykių personažais“ vedėjo, mes kiekvienas galime išvystyti tas savybes, kurių dar stokojame. Kiekvienas galime išugdyti norimus charakterio bruožus, kurie padės įgyvendinti mūsų troškimus.

Seminaro metu aš asmeniškai supratau, kad manyje dominuoja „išminčius“. Aš pasitikiu Aukščiausiuoju ir tikiu, kad gyvenimas yra man palankus įvairiose aplinkybėse, net ir stresinėse situacijose, pavyzdžiui, išėjus iš darbo.

Išlavinamos savybės

Tačiau turėčiau lavinti „mago-kūrėjo“, „šeimininkės“ ir „valdovo-karaliaus“ savybes. „Magas“ mėgsta stebinti, daryti staigmenas. Jis suranda išeitį bet kokioje situacijoje, yra kūrybingas.

„Šeimininkė“ yra praktiška ir besirūpinanti kitais, tai mamos ir tėčio savybių rinkinys.

„Valdovas“ kuria vizijas ir priiminėja sprendimus. Geras „valdovas“ sugeba suburti žmones ir nukreipti juos link savo vizijos įgyvendinimo.

Kaip sakė V. Jančiauskas, žmoguje yra asmenybė ir esybė. Kiekvienas mes išvystome skirtingą savo asmenybę, o esybė yra tai, kas mus vienija, ką turime bendro.

Daugiausia įžvalgų Vytautas atrasdavo, kai konsultuodavo poras. „Konsultacijų metu pora pradėdavo priekaištauti savo antrai pusei dėl tų savybių, kurios kenkia santykiuose, o kai aš klausdavau, kodėl kitas žmogus nėra linkęs tų savybių nenaudoti santykiuose ar jų atsisakyti, žmogus atsakydavo, kad versle ir kitose gyvenimo sferose tos savybės yra reikalingos ir padėjo tapti tuo žmogui, kokiu jis yra ir kad jis nesiruošia dėl savo antrosios pusės norų kažką keisti.“ – dalinosi patirtimi lektorius.

Pasako jo, visos savybės, kurios kartais mums nepatinka, turi savo vietą ir laiką, kada jos turi pasirodyti. Turime daugybę savybių, tik vienos yra išvystytos, dominuojančios, o kitos ne, bet galinčios pasireikšti tam tikru metu. Pavyzdžiui, „vidinis karys“ paprastai yra vyriškas archetipas, bet jį turi ir moterys. Jis išryškėja, kai moteris nori išsiskirti su vyru ar stresinėje situacijoje turi atitinkamai pasielgti, priešingai negu yra įprasta moteriai.

Todėl V. Jančiauskas sukūrė sistemą, kokie yra vidiniai personažai, kaip jie sąveikauja vienas tarp kito, kaip galima su visais jais susidraugauti ir daryti mažus vidinius pokyčius. Atpažinus, kuris personažas yra stiprus, o kuris silpnas, galima mažais žingsneliais stiprinti vieną iš silpnesnių personažų. O tai padeda būti subalansuotam santykiuose ir gyvenime.

Gyvenime gali padėti

Žinote, kodėl verta ugdyti paslėptąją asmenybės pusę? Vystyti ir „įjungti“ tam tikrose gyvenimo situacijose vidinį personažą, kuris nėra dominuojantis?

V. Jančiauskas atsako, jog turime savybes, kurias vystome organiškai ir nereikia įdėti daug pastangų, tačiau žinojimas, jog turime ir kitų savybių, mokėjimas jas panaudoti gali padėti tam tikrose kritinėse situacijose. Pavyzdžiui, kai šeimoje žūsta vyras, moteris turi pasirūpinti savimi bei vaikas. Tada ji turi nepasiduoti sunkumams ir naudoti savo, kaip “kario“ asmenines savybes. Nors prieš tai leido sau būti globojama vyro.

Jeigu norime išmokti siekti užsibrėžtų tikslų, vystyti paslėptąsias asmenybės puses, geriau bendrauti ir suprasti kitus žmones, pažintis su vidiniais personažais gali būti labai naudinga.

Aštuoni vidiniai personažai, kuriuos turime kiekvienas:

  1. „Valdovas-karalius“
  2. „Išminčius“
  3. „Pirklys“
  4. „Šeimininkė“
  5. „Magas-kūrėjas“
  6. „Vidinis vaikas“
  7. „Karys“
  8. „Gundytojas“

Straipsnį skaitykite lrytas.lt

Parengė Vitalija Paulauskaitė

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *