5 darnių santykių taisyklės | Apie Santykius Kitaip

5 darnių santykių taisyklės

Poros, kurios kartu yra pragyvenę 20 ir daugiau metų turi savo santykiuose taisykles, kurių stengiasi laikytis per visą bendrą gyvenimą. Šiandieną siūlome susipažinti su penkiomis taisyklėmis, kurių laikytis nėra sudėtinga. Šios taisyklės nėra panacėja, nes jų gali būti ir daugiau ar galima išsirinkti kelias, kurių labiausiai trūksta jūsų porai. Svarbu, kad abu partneriai sąmoningai jas priimtų ir du žmonės taptų laimingesni savo santuokoje.

  1. Pažinkite viena kitą.

Johnas M. Gottmanas knygoje „7 darnios santuokos taisyklės“ sako, jog pora turėtų braižyti vienas kito minčių žemėlapį, kitaip tariant stengtųsi vis geriau vienas kitą pažinti. Intelektualios poros paprastai būna dviejų tipų. Pirmas – kai nesistengiama pažinti vienas kito. Partneriai nežino sutuoktinio(ės) draugų vardų, pomėgių, kartais net šuns vardo neprisimena. Šios poros yra įsitraukę į savo asmeniškas individualias veiklas. Po kurio laiko, du žmonės tylėdami geria kartu arbatą kartu, jie ieško žodžių… bet neranda. Du žmonės jaučiasi svetimi, nors pragyveno kartu ne vienerius metus.

Antro tipo poros stengiasi kiekvieną dieną sužinoti, ką nors naujo apie mylimą žmogų. Tos poros, kurios braižo savo galvose partnerio(ės) minčių žemėlapį ir stengiasi prisiminti, kas jį(ą) džiugina, kokios jo(s) baimės, ką vertina, koks jo(s) skonis menui, filmams, literatūrai, turi artimą ryšį. Atėjus kritinei situacijai, pavyzdžiui, gimus vaikui jos sugeba susidoroti su krize ir palaikyti vienas kitą.

Stengdamiesi geriau pažinti savo partnerį, meskite mobiliuosius telefonus šalink kai esate kartu. Išnaudokite šį laiką! Bet kokia kaina sugriaukite tylos sieną, jeigu ji jau yra poroje! Juokitės, pokštaukite, išsikalbėkite. Jeigu sunku pradėti pokalbį, pradėkite klausimais. Sugalvokite mažiausiai 5 klausimus savo partneriui. Jūs nustebsite, kiek daug vis dar nežinojote apie mylimą žmogų!

  1. Puoselėti pagarbą ir susižavėjimą.

Kai du žmonės nusprendžia laisva valia susituokti, tam yra rimta priežastis. Du žmonės mato vienas kitame daug teigiamų savybių ir gali nedvejodami pasakyti, dėl ko vienas kitą myli. Tačiau, jeigu poroje nėra puoselėjama pagarba, sutuoktinių atmintyje ilgainiui kaupiasi neigiamos patirtys, o teigiamos – nublanksta. Vėliau poros jausmai atšala, dingsta susižavėjimas.

„Laimingose porose partnerio ydos kartais išveda iš kantrybės, tačiau nepaisant to, išlieka jausmas, kad šis žmogus yra vertas pagarbos.“ – rašoma knygoje „7 darnios santuokos taisyklės“.

Svarbu sau nuolat priminti gerąsias sutuoktinio savybes. Prisiminkite, kodėl pamilote šį žmogų ir išsirinkote jį iš daugybės kitų. Dėkokite partneriui už įvairias smulkmenas: „ačiū, kad nuvežei vaikus į būrelį“, „ačiū, kad radai man laiko“, „dėkoju, kad esi ištikimas(a)“.

Kitas būdas, padėsiantis sustiprinti susižavėjimo partneriu jausmą, yra gan paprastas. Skirkite kelias minutes, patogiai įsitaisykite, atsipalaiduokite ir įsileiskite į prisiminimus visa, kuo mylimasis(oji) žavėjo jus praeityje ir žavi iki šiol. Vėliau kartu pakalbėkite apie tai, pasidalinkite atgaivintais prisiminimais. Kuo daugiau kalbėsite poroje apie vienas kito teigiamus bruožus, tuo labiau sutvirtės tarpusavio ryšys ir bus lengviau spręsti kitas problemas.

  1. Kuo dažniau rinkitės atsigręžti vienas į kitą.

Kiek kartų per dieną jūsų sutuoktinis kažko prašo, klausia? Kuo dažniau rinkitės atsakyti į mylimo žmogaus prašymą. Pavyzdžiui, kai girdite prašymą: „Brangusis, ar gali pakasyti nugarą?“, rinkitės atsakymą: „Gerai, mielasis, netrukus.“ Kai jūsų klausia: „Ar dar turime namuose sviesto?“, net jei nežinote, geriau atsakyti: „Nežinau, bet paimsiu vieną dėl visa ko.“ – negu ignoruoti klausimą.

Atliktas tyrimas patvirtino, kad atsigręžimas, kai partneris prašo pagalbos yra labai reikšmingas. Tyrime buvo stebimos poros ir vėliau jos buvo apklaustos po šešerių metų. Tos, kurios tyrimo metu atsigręždavo į partnerio prašymą 86 %, buvo vis dar susituokę, o tos poros, kurios atsigręždavo tik 33 %, buvo jau išsiskyrę.

  1. Taisyklių dalybos.

Jums žiauriai nepatinka rytais vedžioti šuniuką, o jis(ji) teisinasi nebūtais dalykais, kad tik nereikėtų paimti šuns pavadėlio. Kaip spręsti tokius mažus, bet varginančius nesutarimus? Porų konsultantas, Vytautas Jančiauskas knygoje „Mūsų santykių ritualai“ aprašo būdą – tai užduočių pasiskirstymas. Kai vienas iš partnerių yra nuolankesnis, mažiau prieštaraujantis, poroje gali būti situacija, kad jis nusileidžia ir prisiima atlikti daugiau dalykų, kurių nenorėtų daryti. Taip ilgainiui auga neteisingumo jausmas, kuris veda link nusivylimo santykiais. Reikėtų susikurti taisykles ir pasidalinti užduotimis.

Užsirašykite visus dalykus dėl kurių nesutariate. Sakykime, jog pora nesutaria dėl 10 dalykų. Pavyzdžiui, kas vakare turi pakloti lovą, ar kas vedžioja rytais šunį? Surašę visus dalykus, pasidalinkite darbus per pusę. Jeigu sunkiai sekasi pasiskirstyti – galite traukti burtus. Svarbu taisykles susikurti santykių pradžioje ir taip pasidalinti užduotimis, kad abu partneriai jaustųsi laimingi.

Kaip toks ritualas gali pakeisti poros gyvenimą ateityje? „Įsivaizduok, kad visą gyvenimą laikėtės taisyklių pasidalijimo ritualo ir niekada neteko jausti neteisybės jausmo. Kaip spindės jūsų akys, kai žiūrėsite vienas į kitą senatvėje, kai ten nebus užslėptų nuoskaudų dėl draudimo žiūrėti televizorių miegamajame.“ – rašoma knygoje „Mūsų santykių ritualai“.

  1. Dienos ataskaita

Norint kažką gyvenime gerai padaryti reikia skirti laiko: norite pastatyti namą, išmokti groti pianinu ar užsienio kalbą, turite rasti tam laiko. Norint „pastatyti“ harmoningus santykius turite rasti laiko bendravimui. Ir tam labai tinka dienos ataskaita. Tai reiškia, kad reikia paskirti laiką ir kiekvieną dieną susitikti poroje vien tam, kad pasikalbėtumėte apie dienos įspūdžius ar kažką svarbaus. Šiame pokalbyje svarbu vienas kitą išklausyti nežarstant patarimų ir nekritikuojant. Galbūt nuspręsite tai daryti vakare – sumigus vaikams, atsisėsite virtuvėje su kvapnios arbatos puodeliais ir ramiai kalbėsitės 15 minučių, pusę valandos ar valandą.

Knygoje „Mūsų santykių ritualai“ rašoma, kaip jaustųsi vyras ir moteris reguliariai turėdami tokius pokalbius.: „Kasdien moteris turi progą išsipasakoti, kas buvo kitaip, kas ją supykdė ar pradžiugino, detaliai ir su smulkmenomis. Ji niekada nesulaukia replikų, kad kažkas toje ataskaitoje nesutampa, nelogiška arba kad kažkas nebenori jų girdėti. O vyras visada turi progą papasakoti apie dienos pergales ir tai, ką keičia savo strategijoje, kad priartėtų prie pergalių, ir viskas, ko sulaukia iš moters, yra palaikymo žodžiai: „tikiu, jog puikiai nusprendei, ir svarbiausia, kad pasidalini bent kažkuo“.

Straipsnį skaitykite tiesa.com

Parengė Vitalija Paulauskaitė

 

 

Beje kaip manote, ar įmanoma išspręsti konfliktus visiems laikams ir nebesipykti vėl ir vėl dėl tų pačių dalykų?
Jau rugsėjo mėnesį Vytautas seminaro ‘Ką apie konfliktus turi žinoti kiekvienas’ metu atsakys į šį klausimą!
Daugiau info –> www.apiesantykiuskitaip.lt

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *